Új év – új munkajogi szabályok 2025.

2025 januárjától ismét módosult a Munka törvénykönyve és a munkavédelem területén is újabb szabályok jelentek meg. A számos módosuló szabályból a következőket emeljük ki:

Eddig az apasági szabadságot 2 hónapon belül lehetett kivenni, ez az időtartam most a szülést követő 4 hónapra módosul. A 4 hónap alatt az apák továbbra is legfeljebb két részletben vehetik ki a szabadságot, és továbbra sem kell legalább 15 nappal korábban bejelenteni az apasági szabadság igénybevételének kezdetét. Szintén az apasági szabadsághoz kapcsolódik az az új szabály, hogy ezentúl a vezetők munkaviszonyát sem lehet megszüntetni felmondással az apasági szabadság tartama alatt.

2025-től legfeljebb két órára mentesülnek a munkavégzési kötelezettség alól azon munkavállalók, akiknek a választás napjára elrendelt munkaideje – ideértve az esetleges túlórát is – a 8 órát meghaladja. A mentesülés kétórás tartamára távolléti díj jár.

Szintén rendkívüli esetet szabályoz a munkaszüneti napon (azaz ünnepnapon) történő munkavégzésre vonatkozó új norma. Egyértelművé vált, hogy amennyiben ezen a napon a munkavállaló túlórázik, úgy a munkaszüneti napi pótlékon felül kizárólag a 100 %-os rendkívüli munkavégzési bérpótlékra lesz jogosult és nem lehet a jövőben alkalmazni a pihenőnapon végzett rendkívüli munkavégzés szabályait, így különösen másik pihenőnap biztosításával nem lehet a pótlék mértékét csökkenteni.

2024-ben számos munkavédelmi szabály módosult, a módosításból januárra is maradt. Egy új szabály szerint a munkáltatók kötelesek a munkabiztonsági szakemberek által elkészített dokumentumokat papír alapon, vagy elektronikus formában naprakészen úgy tárolni, hogy ahhoz munkavállalók és képviselőik hozzáférhessenek. A munkavédelmi dokumentumokat nem csak tárolni és elérhetővé kell tenni, hanem időszakos felül kell vizsgálni. A jövőben a felülvizsgálatot már nem csupán a szakirányú képzettséggel és munkavédelmi szakmai képesítéssel rendelkező személyek végeztethetik el, hanem szakirányú munkabiztonsági szakértők is.

Egyértelművé vált az is, hogy amennyiben a munkáltató duális képzőhely, úgy munkáltatónál a duális képzés keretében megvalósuló baleset munkabalesetnek minősül. Ekkor a munkáltatónak a baleset kivizsgálására, bejelentésére és nyilvántartására a munkabalesetre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. Ha a baleset az oktatási intézmény területén következik be, úgy nem a munkabalesetre vonatkozó munkavédelmi szabályokat, hanem szakképzésre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

Tavaly jelentős mértékben emelkedett a munkavédelmi szabályszegések esetére kiszabható munkavédelmi bírság. Könnyítés, hogy a munkáltatók 2025-től – megfelelő indoklással – kezdeményezhetik a kiszabott munkavédelmi bírság részletekben történő megfizetését bírság megfizetésére nyitva álló határidőn belül.

Ebben a körben ismételt hivatkozunk arra a már 2024 októberében hatályba lépett szankciós jellegű szabályra is, amely szerint amennyiben a munkáltatóval szemben munkaügyi vagy munkavédelmi bírságot szabnak ki, úgy a Kormányhivatal elutasíthatja azon harmadik országbeli munkavállaló foglalkoztatásához kapcsolódó kérelmet, amelyet összevont eljárás keretében nyújtanak be a magyarországi munkavégzéssel kapcsolatosan. Munkavédelmi bírság esetén tehát elnehezül a harmadik országbeli munkavállalók foglalkoztatásának engedélyezése a bírsággal érintett munkáltatónál.

Végezetül megemlítjük, hogy az fenntarthatósághoz kapcsolódó ESG szabályozás személyi hatálya 2025. január 1-jétől jelentős mértékben bővült. Ez évtől fenntarthatósági jelentéstételre kötelezett minden olyan nagyvállalat (munkáltató), amelynél a következő három mutató (érték) közül bármelyik két feltétel teljesül: (i) a megelőző üzleti évben a mérlegfőösszeg a 10 milliárd HUF, (ii) vagy az éves nettó árbevétel a 20 milliárd HUF, (iii) vagy az üzleti évben átlagosan foglalkoztatottak száma az 250 főt. Ezen cégeknek – többek között – HR folyamataikat át kell alakítani a fenntarthatósági szabványoknak megfelelően.

dr. Szűcs László
dr. Zsédely Márta
dr. Gindl Dorottya

Amennyiben a fentiekkel kapcsolatban kérdése merülne fel, kérjük, forduljon szokásos kapcsolattartó partneréhez, illetve dr. Szűcs László (e-mail: laszlo.szucs@pwc.com), dr. Zsédely Márta (e-mail: marta.zsedely@pwc.com) ügyvédekhez.

Megosztás